İncesaz Eylül Şarkıları 15. Yıl Konseri

“Emre Durmuş kardeşime ithafen…”

“Ah bu sabahlarda ne var/ Ihlamur kokuyor odam/ Radyo sesi ilk ışıklar/ Sabah faslında bir hüzzam/ Yüreğimle bilendikçe hepten incelir İNCESAZ

12 Nisan 2016 günü çoğu İncesaz hayranının dört gözle beklediği bir gündü. İncesaz grubunun ikinci albümü olan Eylül Şarkıları’nın 15. yılına özel, Zorlu PSM’de Melihat Gülses ile İncesaz tekrar buluşacaktı. (Bu haberi duyar duymaz harçlığıma kıyıp yola düşmek farz olmuştu. 13’ü ve 15’inde en az final kadar etkili olan Ticaret ve Eşya vizelerime rağmen, aşık olmak hoştur ama sadık olmak başkadır başka diyerek yollara düştük.)

IMG_1880
bu konsere girmemi sağlayan efsane bilet 🙂

Öncelikle kısa bir sürede olsa İstanbul’u izledim ki İncesaz şarkıları daha da ruhuma işlesin. Sonra konsere doğru yolculuğumuz başladı. Daha önce hiç Zorlu Center’e gitmeyen ben için AVM gördüğüm en elit AVM. Zorlu Performans ve Sanat Merkezi (PSM) ise tek kelime ile harikulade. Girer girmez sizi büyüleyen bir havası var.

Saat 20:40 gibi konser salonunda olmamıza rağmen hala içeri alınmamıştık. Konser 21:00 da başlayacaktı ve biz hala dışarıda idik. Biletix firmasından kaynaklanan teknik aksaklıktan ötürü konser ancak 21:30 da başlayabildi.

IMG_1878
Bazı kapı girişlerinin kapatılması sebebiyle uzun konser öncesi uzun kuyruklar oluştu.

Önce İncesaz ekibi sahnedeki yerini aldı. (tabii gözüm o sahnede Derya Türkan’ı aramadı değil ama neyse bu şahsi ve duygusal bir mesele geçelim.) Cengiz Onural’ı ilk defa görüyordum zira Ankara’da verdikleri konsere bazı sebeplerden ötürü gelememişti. Kendisine ait mütevazı duruşu ile tekrardan gönlümü fethetti. Tekrardan diyorum çünkü yaptığı bestelerle yazdığı güftelerle zaten önceden de fethetmişti. Tüm beyefendiler gayet şık giyinmişti. Sonra sahneye Melihat Gülses çıktı… Aşırı zarafetten dolayı öleceğimi hissettim.

Yukarıda da sözlerinden bir kısmını paylaştığım “Sevdayla Hesaplaşılmaz” şarkısı ile bu masalsı yolculuk başladı. Uzun süredir birlikte çalışmayan ikili arasındaki bu uyum gözle görülmeye değerdi. Melihat Hanım, İncesaz ekibinin tabiriyle Melek Abla zarafetiyle tüm sahneyi dolduruyordu. Şarkıyı seslendirmeden önce kendilerinden kaynaklanmayan bu durum için özür diledi ve bizlerle kavuşmak için can attıklarını söyledi ki… Bunu o konserde bulunan herkes ruhen hissetmiştir.

13077254_480686735470013_462991661_n
Sahnenin birinci kattan görünümü

Ekibin ablası olduğu için grup üyelerine takılması da biz dinleyiciler için konseri hoş kılan küçük detaylardan birisiydi. Grubun şu anki solisti olan Ezgi Köker’e iltifatlarda bulunması da İncesaz’ın solist seçiminde ne kadar doğru tercih yaptığının bir göstergesi. Hatta Melihat Hanım’ın dediğine göre Senden İz Yok isimli şarkıya Ezgi Hanım’ı dinleyerek çalışmış. Eyvah isimli şarkıya gelindiğinde ise Melihat Hanım sordu Cengiz Bey’e “Bu şarkı hakkında ne düşünüyorsun?” Cengiz Bey tebessüm ederek “Eyvah ki ne eyvah” diyerek cevaplarken ardından Melihat Hanım “Cengiz öyle şarkılar yapıyorsun ki okurken canımız çıkıyor” diyerek tatlı bir sitemde bulundu.

Konserde küçük bir ara verildikten sonra şarkılar tüm hızıyla devam etti. Melihat Hanım’ın giydiği iki elbise de gayet şıktı. Sonlara doğru yaklaşırken herkesin aklında bir soru vardı. “Çok Aşığın Var Diyorlar” isimli şarkı hâlâ söylenmemişti. Melek Abla seyirciye hangi şarkıyı dinlemek isterseniz diye sorunca herkes bir ağızdan “Çok Aşığın Var Diyorlar” dedi. (Eğer Firar’ı söylememiş olsaydı ben Firar derdim orası ayrı) O da latife yollu seyirciye takılarak “Biz sizin o şarkıyı isteyeceğinizi hiç düşünmedik zaten” diyerek bir iki eser sonra o eseri seslendirdi ve biz ikinci kez nirvanaya çıktık. İlk nirvanaya Firar isimli şarkıda çıkmıştık özellikle Taner Bey’in kanun taksimi çok başarılıydı.

IMG_1883
Melihat Hanım’ın sesiyle masalsı yolculuğa çıkan dinleyiciler

Konser mükemmele yakın bir konserdi ancak ne yazık ki İstanbul kemençesinin sesi arkada kalmış, çok duyulmuyordu zira Melihat Gülses dahi kemençe sesinin artırılmasını istedi ama biz dinleyiciler için pek yeterli olmadı bu artış. Konser sonrası beden yaşı bir hayli yaşlı ama ruhu genç olan bir çift “Melihat Hanım’ın sesi o kadar güzel ki tango okumasa keşke” diye bir yorumda bulundu.

Son olarak bu harika akşam için (büyük bir ihtimal benim unutamayacağım günlerden birisiydi) İncesaz ekibine teşekkür ediyorum. (Her ne kadar konsere çift gelenleri kıskansam da bu grup ümit ediyorum ki uzun yıllar daha devam edecek ve ben de hem eşimle hem de çocuklarımla konserlerine gideceğim. Eğer gidemezsem büyük sıkıntı..)

Geçtiğimiz günlerde 9. albüm çalışmalarına başladıklarını duyuran ekibe başarılar diliyoruz ve bir an önce o albümü çıkarmalarını bekliyoruz.

Bir sevdadır İncesaz…

Sevenleriyle büyüyen bir gruptur İncesaz

 

Toplamda iki saat kadar sahnede kalan grup sırasıyla şu şarkıları seslendirdi.

Sevdayla Hesaplaşılmaz – İncesaz 8 – Geçsin Günler (Baba Evi)

Marmara – İncesaz 2 – Eylül Şarkıları

Derya –  İncesaz 8 – Geçsin Günler

Bir Çapkına Yangınım – İncesaz 4 – Mazi Kalbimde Bir Yaradır

Söyle Naz mı Bu Kaş Çatış – (albümlerde yok)

Kadıköy – (albümlerde yok)

Balat – İncesaz 2 – Eylül Şarkıları (Ekmek Teknesi)

Bana Bir Aşk Masalından Şarkılar Söyle – İncesaz 8 – Geçsin Günler

Senden İz Yok – İncesaz 8 – Geçsin Günler

Eyvah – İncesaz 2 – Eylül Şarkıları

Ağlama Değmez Hayat – (albümlerde yok)

– ara

Rüzgâr Uyumuş – İncesaz 8 – Geçsin Günler

Aşk Bitti – İncesaz 6 – Kalbimdeki Deniz

Denizde Akşam – İncesaz 6 – Kalbimdeki Deniz

Üsküp Sevda Şarkısı – İncesaz 2 – Eylül Şarkıları

Gül Dalında Öten Bülbülüm Olsam – İncesaz 2 – Eylül Şarkıları

Enstrümantal Bir Parça (konserde aklımda idi sonradan unuttum :/)

Firar – İncesaz 2 – Eylül Şarkıları

Gül Açarken Bahçemde – (albümlerde yok)

Ateşli Gözlerinin Seyrine Daldım – İncesaz 2 – Eylül Şarkıları

Çok Aşığın Var Diyorlar – İncesaz 2 – Eylül Şarkıları

Kalbimdeki Deniz – İncesaz 6 – Kalbimdeki Deniz

– bitiş

Mazi Kalbimde Bir Yaradır – İncesaz 4 – Mazi Kalbimde Bir Yaradır


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir