Sekiz Rüzgar

yazar:

kategori:

Hayat/ dört şeyle kaimdir derdi babam/ su ve ateş ve toprak./ Ve rüzgâr

 İsmet Özel

Kuyulara sarkıttığım boş kovaları hüzünle doldurdum senelerdir. Gökyüzünü hayran hayran seyretmeyi yaşım bir hayli ge(n)çken öğrendim. İnsanlara anlatamadığım hislerimi, kalemle kağıtlara nakşettim fakat öyle zamanlar oldu ki kalem ve kağıt bana yardımcı ol(a)madı.

Kalbim, İstanbul kemençesi gibidir, yaralarım boydan boya tel misali, yaşamak ise yay. Doğru yaşayamadığımda oluşan ses kirliliği, ahenksizlik sadece beni değil sizleri de etkiler. Doğrusu her yaralanışımda, atılan her bir çizikte; yanık şarkılar, türküler, ilahiler, insanın gurbetini anlatan şiirler söylemek istedim. Beceremedim. Ağla, ağla ey kalbim kendi haline diyemedim. Âh bir ağlamayı bileydi, ağlayabileydi. Bileyleseydim o kalbimi de duyduğu muhabbetle cümle karanlığı, kokuşmuşluğu bir bakışıyla Zülfikar gibi ikiye keserdi.

Misafirliğe gitmiş de her an kalkmaya meyleden bir insan tedirginliğinde, sıkılmışlığıyla bu hayatı yaşıyordum. Hiç unutmuyorum bir gün okyanusa kıyısı olan bir şehre gitmiştim de devasa dalgaları izlemiştim. Okyanustaki o dalgaların kendi içimde bir yerde olduğunu hissetmiştim fakat okyanusa giden bütün kapılar kapalı idi. O an etrafımdaki insanlara bakıp sorular sormaya başladım:

Nedir sizlere bu hayatı sevdiren? Allah’ım nedir benim yaratılış sırrım, fıtratım, gayretim, zahmetim… Nedir bu yaşamanın usulü? Nerededir bütün bu madde bataklığına boğulmuş insanlara gelecek o ötelerdeki ses sahibi? Nefes sahibi? Nerede ey Allah’ım beni doğrultacak kuvvetli bir inanç sahibi?

“ey hüznün çalgısı, ey hayatın algısı, ey maddeye bulanmış zihnin yanılgısı…”

Hayır, hayır zorlama cümleler kurmak istemiyorum. Yüreğinize dokunmak ve ağlamak istiyorum. Ağlayarak aczimin farkına varıp huzuru bulmak istiyorum. Senelerdir susturduğum; sakladığım kişiyle yani kendimle muhabbet etmek istiyorum. Hemen hemen hiçbir şeyden emin olamayışımdan kurtulmak, noksanlarımı düzeltmek istiyorum. İç dünyamı setreden perdeleri teker teker yırtmak istiyorum.

Yalan bir hayat yaşamışım gibi; kendime dost aynasından değil de kara aynalardan senelerce bakmışım. En güzel zamanlarımı yakmışım da kalakalmışım kışın ortasında ıssız.

Şimdi gönlüm İstanbul’dur. Yeditepenin her birinin eteklerinde hüzün durur. Âşıklar ağlar kalbimin hoyratça taşlaşmasına ancak zarif bir yangın beni arındırır. Yanışımla yakılır da ağıtlar belki arkamdan sadece İstanbul kemençesi ağlar. Ve sekiz rüzgar eser Yeditepeli şehre sekiz yönden. Usulca sokulur gönlümün kuytularına. Unutma, rüzgarları da vardır bir yönlendiren. Diren kalbim diren. Yine unutma ki Rabb’indir sonsuz merhamet eden.


Yorumlar

“Sekiz Rüzgar” için 2 yanıt

  1. gkcdgn avatarı
    gkcdgn

    Acilen bir “çok beğendim” butonu eklenmeli bu sayfaya 🙂

    1. Yine yeni yeniden güzel yorumunuz için teşekkür ederim Gökçe Hanım 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir