Gönüle Dair

yazar:

kategori:

“Kardeşler! ” deseydim “Kardeşlerim! ”/ Bakın yaklaşıyor yaklaşmakta olan/ Bakın yaklaşıyor yaklaşmakta olan/ “Bakın yaklaşıyor…”

İsmet Özel

İnsan en çok kendisine yabancılaşıyor. Kendisinde gurbette olan insan bunu fark etmesiyle dış dünyadan uzaklaştığını düşünse de esas kendi içindeki o büyük boşluğu fark ediyor. Buzullardan kopmuş serseri bir buz parçasıyla aynı hissi yaşıyor. Vatanından gittikçe uzaklaşıyor, uzaklaştıkça eriyor… Gönlünden de.

İnsan çaresizliğini, acizliğini bu zamanlarda fark ediyor. Bir ses çıkarmak hatta bir çığlık atmak istiyor, kendi yaralarını alenen göstermese de sesimi duyan olursa belki birileri yaralarımı sarar diye düşünüyor. Merdivenden düşüp hareketsiz kalan bir çocuğa nasıl ki arkadaşı yakasından sarsarak bir ses ver diye yalvarır. Biz yere düşüp ses de veriyoruz ancak yakamızdan sarsan birileri yok. Çünkü daha önce hiç merdivenden düşmemişler. Karlı bir gece vakti uyandıracak kim var? Uyandıracak birileri varsa bile kim anlar halimizden? Yolları çatallanmış bahçeyi yabani otlar sarmışken, o bahçeye gidenlere deli ya da aptal nazarıyla bakılırken bu yolda nasıl yürünür?

İnsan kimi zaman kendi içinde fokur fokur kaynayan duygulardan bir haber. Buharını hissediyoruz ancak tencerenin ağzında bir kilit… Ellerinde o tencere kilidini açacak anahtarı olanı bekliyoruz. Pürdikkat, kedinin fare yuvasının önünde fareyi beklediği gibi… Ancak gönlümüzün ocaklarında bir değil birçok tencere kaynamakta. Tüm bunların farkına vardığımızda çaresizliğimizi daha iyi idrak ediyoruz.

İnsan gönlünü kaybetmiştir. Gönlünü kaybeden, ne Leyla’sını bulabilir ne o fasıldan geçip Mevla’sını bulabilir, ne salt akıl ve fikirle yaralarına çare bulabilir. Gönlünü arayan insan, ondan izler bulmak istiyor. Beyhude yerlerde ondan suni bir iz görse peşinden koşuyor. Dinlediğimiz bir şarkı, izlediğimiz bir film, okuduğumuz bir kitap, bir resim veyahut bir dize, bize haykırıyor: “Bir kalbiniz vardı, onu hatırlayınız.”

Hatırlayabilenlere ne mutlu.

Gönül insanın Yusuf’udur. Kaybedip de bulana AŞK OLSUN!Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir