#RadyoYavaşla

Hız uyuşturuyor. Artık her yerde ve hiçbir yerdeyiz. Aslında bütün varlığımızla bir yerde değiliz, parça parça orada ve buradayız. Anlaşmak için zaman gerekir, zaman ve mekân. Konuşmanın yanında susmak da gerekir, birbirinin söylediğine dikkat kesilebilmek, kalbini dostunun kalbine yaklaştırmak gerekir.

Yukarıdaki cümleler Prof. Dr. Kemal Sayar’ın “Yavaşla” isimli kitabından alıntı. Günümüzde sosyal medyanın istilası altında hayatımız giderek hızlanıyor. Bir dakika içinde onlarca farklı insanın hayat kesitlerini görüp birçok konu hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz. Artık değil beklemeye tahammülümüz kalmadı. Kitapları aralıksız okuyamaz, filmleri durdurmadan izleyemez olduk çünkü elimizden telefonu düşürmüyoruz. Nasıl ki dudak bağımlılığı diye bir şey varsa telefonu elde tutma/göz önünde bulundurma bağımlılığı diye bir şey de var.

Sadece sosyal medya değil okul ve iş hayatlarımız da bizi monotonluk maratonuyla birlikte hız maratonunun içine sürüklüyor. Etrafımızda her şey bu kadar hızlıyken değerlerimize sağlam kök salamıyoruz, her şey yavan geliyor ve tükeniyoruz. Tükendikçe de daha da çok tüketiyor ve yine tükeniyoruz. “Zaman yok” girdabına kapılıp daha derin varoluşsal sancıların kucağında buluyoruz kendimizi.

Zaman yaşadığımız anların bütünüdür. Geçmiş ve gelecek anın içindedir. Telaş ve acelecilik illetiyle günlük hayatın debdebesine kendisini kaptıran insan ana değil planlara odaklanıyor. Planlar yaptıkça, geçmişte takılı kaldıkça anı ıskalıyor, zamanı ellerinden uçurtmasını kaçıran çocuk gibi kaçırıyor. Bu yüzden zamanın özünü kaybediyor, onu artık hep sayılarla ifade eder hale geliyoruz. “Yekpare, geniş bir ânın/ Parçalanmaz akışında” diyen Tanpınar’ı tekrardan anmak gerekiyor belki burada.

Sevmek için zaman ayırmak gerekir. Bilmek için zamana ihtiyaç duyarız. Güzelliği ancak zaman ayırarak fark ederiz. Zamanla olgunlaşırız. Lütfen yavaş gidiniz.

Diyen Kemal Sayar hocamıza daha fazla kulak vermek lazım.

Twitter üzerinden #RadyoYavaşla etiketi ile birtakım şarkılar paylaşıyorum, paylaşmaya da devam edeceğim inşallah.

Bunun yanı sıra artık bir bölüm de olsa Radyo Yavaşla ismi altında bir program yapmayı düşünüyoruz. Özellikle beni bu konuda teşvik eden, programı birlikte yürüteceğimiz ve işin teknik kısmını halleden Can Tüysüz’e ve yine beni motive eden Muhammed Ali Taksim’e teşekkürlerimi şimdiden sunarım.

Yalnızca bir tane insanın kalbine dokunup bir nebze olsun yavaşlatıp, ânın keyfini çıkarmasına vesile olursak kendimizi başarılı addedeceğiz.

Sözün özü #RadyoYavaşla çok yakında!

Ayrıca özellikle #RadyoYavaşla için kullanacağımız anonim sorular sorabileceğiniz, şarkı isteyebilip yorumlar yapabileceğiniz yer olarak da BURADAN bize ulaşabilirsiniz.

Saygılar.