Denemeler

Yorgunluk ve Uğraş

By on 6 Eylül 2014

Yorgunum patron…

Eğer bir roman yazacak olsa idim adını “Yüzyıllık Yorgunluk” koyup G. G. Marquez Usta’ya selam çakardım. Yorgunluktan kastım güneş altında çalışıp yorulmak ve ya spor yapıp yorulmak değil elbet…

Zihinsel Yorgunluk belki de asrın belası… İki kelime insanın tüm hayat dünyasını alt edebilecek kadar sinsi ve kuvvetli… Peki neden yoruluyoruz? Eğer Google Amca’ya yahu nedir bu zihinsel yorgunluk diye sorarsanız bir sürü şey bulabilirsiniz.

Genel olarak bu yorgunluğun önüne geçmek için denilen şeyler belli: Spor yap, temiz hava al, yeni çevre kur, bir uğraş bul…

Bir uğraş bulmak ne kadar zor bir şey…

En azından benim için öyle bir durum.

Kitap okumak, müzik dinlemek, film izlemek vb. leri uğraştan sayılmıyor benim dünyamda…

Müzik aleti çalın diyorlar. İyi güzel de arkadaşım ben de yetenek yok o zaman ne olacak… Çevremdekilere zulüm eden biri olup çıkarım.

Onun dışında dergi takip etmek mantıklı bir fikir gibi gelse de onu da okuma kategorisinin altına yerleştireceğimiz için yine bir uğraşa sahip olmuş olmuyoruz.

Belki bir sanat dalı ile uğraşmak…

Ebrû sanatı mantıklı bir uğraş gibi geliyor ama ne kadar sürdürebilirim bilmiyorum.

Sözün özü ünlü bir şairin dediği gibi “Tüm ihtiyacımız olan bir uğraş…”

Peki bir uğraşı olanlar hiç mi yorulmaz zihinsel olarak…

Eskiden insanlar zihinsel olarak yorulabilme lüksüne sahip miydi?

Modern zamanın hastalıkları da Schröndinger’in Kedisi gibi belirsiz…

Sözün özü; tatil bitmek üzere ve ben yorgunum hala…

Hayrola.

TAGS
RELATED POSTS

Bir Cevap Yazın

Şahinzâde
Ankara

Kalbinden aşina ol; dıştan yabancı görün Böyle güzel yürüyüş cihanda nadir bulunur.

Kategoriler
Son Yazılar
Sosyal Medya
Twitter
  • T

    Tweeted on 08:22 PM Aug 18

Teraneler Nedir?
Teraneler, modern dünyaya sıkılan bir kurşun, insanlara ise uzatılan bir demet çiçektir. Kalıplar dışına çıkmayı hedefleyen ve izahı olmayan şeylerin izahını mizahıyla birlikte yapmak, suratı asık olanlara bir tebessüm hediye etmek en büyük gayemizdir. Umutsuz, melankolik gençlere bir tokat olup onları gaflet uykusundan uyandırmak bizim görevlerimiz arasındadır. Sitenin felsefesi: “Bizi sıradanlık değil, çılgınca fikirler kurtaracak” olup kalıpları yıkmak ve sorgulamak bunu yaparken de güldürmek amacımız. Size “bırak bu teraneleri” diyenler olacak onlara aldırmayın, zira bu teraneler akl-ı selim teraneler.
Kumpanya Blogları