Denemeler

Edebiyatta Yeni Akım: Iceteaciler

By on 27 Ağustos 2014

Yaklaşık bir hafta önce icetea üzerinden edebiyat parçacıkları içeren tweetler attım. Diğer tweetlerime nazaran daha çok ilgi gördüğü epey açıktı. Peki bu #iceteaedebiyatı akımı neden başladı? İlk amacım çay üzerinden yapılan edebiyatın artık saçmalık derecesinde abartılması idi.

Az kalsın bir “Cenneti değişmem çayın demine…” demedikleri kaldı. Bu anlayışa bir tepki olarak bu akımı başlattım. Şu an bu yolda tek başıma yürümekteyim. (İkinci Mavicilerden Beyaz Said, Bergamotlu Didi’yi mükemmel bir biçimde tanımlamıştı. Onu es geçmemek lazım. Bergamotlu Didi: Aşkın Ülkücü Boyutu)

Aslında çok fazla icetea içen bir insan değilim aslında pek sevmem. Ama iceteanin başı kel olmamalı. Sonuçta o da çay ailesinin bir ferdi… Birileri onun namını yürütmeli… Bu önemli dava belki asırlardan beri boynu bükük ve yetim bir dava olarak kalmış olabilir. Sadece icetea değil diğer içeceklerde kendi has edebiyattan mahzun bırakılmıştır. Çay ve kahve haricinde çok nadirdir. Divan edebiyatında şaraptan bahsedildiğini görürüz. Şarap Arapça’da içecek anlamına gelmektedir ama daha bilinen anlamı ise üzümden yapılan ve sarhoşluk veren bir içki türüdür. Su üzerine ise Fuzuli “Su kasidesi” adlı şiirinde kullanmıştır. Zaten üstad öyle bir eser yazmıştır ki su edebiyatta belki de en üst noktaya ulaşmıştır. Peki ayran, sahlep, limonata…. biraz daha yurt dışından ithal edilen içeceklere gelirsek kola, icetea, mocha… Salep üzerine bir denemesi vardı Ali Çolak’ın onun dışında pek bir şey hatırlamıyorum. Elbette bir iki şey yazılmış olabilir Tekke Mahallesi için yazılan bir şiir bile varsa bunlara bir şey yazılmamış olması zor bir olasılık zaten. Limonata deyince aklıma Mirkelam’ın “Aşkımsın limonata, aşkımsın çikolata…” adlı şaheserinden(!) başka bir şey gelmemektedir.

Icetea

Tüm bu içeceklerin edebiyatı olmalıdır. Coca Cola firması Türkiye’de 50 yılı doldurdu. Gelecek nesillere içi boş kolalar yerine edebiyat dolu kolalar içirelim. Tabi esas olan icetea bizim için. Yazımın sonlarına doğru gelirken dur sevgili okuyucu bir yudum icetea alayım… ne diyordum evet yazımın sonuna gelmek üzereyiz, size kendi offical Twitter hesabımdan atmış olduğum tweetlerden yaptığım derlemeler ile bu yazıyı noktalandırıyorum. Ve ünlü feylosof Bayhan’ın icetea ye ithaf ettiği şarkısının nakaratını sizlerle paylaşıyorum: “Yıprandım düzen kuramıyorum, senden başka bir sevgili hayal edemiyorum”

Tweetler

 

TAGS
RELATED POSTS

Bir Cevap Yazın

Şahinzâde
Ankara

Kalbinden aşina ol; dıştan yabancı görün Böyle güzel yürüyüş cihanda nadir bulunur.

Kategoriler
Sosyal Medya
Twitter
 • Ankara'da öyle bir soğuk var ki dışarıda üç dakika dursanız; üşümeniz otuz dakika boyunca geçmiyor. Evde bile.

  Tweeted on 02:55 PM Dec 07

 • Dört güzel insan. https://t.co/HtV29aE5WT

  Tweeted on 01:24 PM Dec 04

 • Uzun sürenin ardından bir şey çiziktirdik. Buyurun. -- https://t.co/aPnRgKe8Dx

  Tweeted on 02:55 AM Dec 02

 • Yasadır değişmez: Ankara'da hava ne kadar soğuksa, Bilkent Kütüphanesi o kadar sıcaktır.

  Tweeted on 09:47 AM Nov 30

 • Şarabî parçası eşliğinde sanatçıların fotoğraflarının teker teker geldiği bu introdan daha iyi bir intro gelmedi. -… https://t.co/g1nq6O01GF

  Tweeted on 04:07 AM Nov 30

Teraneler Nedir?
Teraneler, modern dünyaya sıkılan bir kurşun, insanlara ise uzatılan bir demet çiçektir. Kalıplar dışına çıkmayı hedefleyen ve izahı olmayan şeylerin izahını mizahıyla birlikte yapmak, suratı asık olanlara bir tebessüm hediye etmek en büyük gayemizdir. Umutsuz, melankolik gençlere bir tokat olup onları gaflet uykusundan uyandırmak bizim görevlerimiz arasındadır. Sitenin felsefesi: “Bizi sıradanlık değil, çılgınca fikirler kurtaracak” olup kalıpları yıkmak ve sorgulamak bunu yaparken de güldürmek amacımız. Size “bırak bu teraneleri” diyenler olacak onlara aldırmayın, zira bu teraneler akl-ı selim teraneler.
Kumpanya Blogları